Proč je dobré repasovat brzdové třmeny

Auto je v dnešní době skutečným fenoménem. Ještě nikdy v historii nebylo dostupnější, což potvrzují i historicky nejlevnější pohonné hmoty vzhledem k průměrné mzdě. Jenomže vlastnictví auta znamená i spoustu odpovědnosti v oblasti servisu. Náležitou péči si zaslouží nejenom motor a podvozek, ale také brzdy. U starších automobilů by se vám mohla hodit repase brzdových třmenů.

Vyplatí se opravovat brzdové třmeny?

Pokud najezdíte několik desítek tisíc kilometrů ročně, možná brzy začnete přemýšlet nad kompletní výměnou brzd. Proč ale nezkusit brzdové třmeny opravit? Do jejich opravy se v žádném případě nepouštějte sami. Raději ji přenechte zkušeným mechanikům, kteří se na brzdové třmeny specializují. Oprava vás vyjde mnohem levněji. Oprava brzdičů vás vyjde zhruba na třetinovou cenu, než kdybyste museli kupovat celou sadu nových brzd.

Jaké problémy mají vzduchové brzdy?

Vzduchové brzdy jsou používané převážně u těžkých nákladních automobilů, autobusů nebo traktorů, ale to neznamená, že jim není třeba věnovat péči. Vzduchové brzdy poškozuje hlavně posypová sůl a vlhkost. Ta se na našich silnicích nachází převážnou část roku, takže i relativně nové automobily musí podstoupit opravu. Vyplatí se tedy opravy vzduchových brzd nebo repase třmenů? Rozhodně ano, protože kvalita repasovaných třmenů je stejná, jako by právě opustily továrnu.

Nejvíce trpí brzdový třmen

Jednou z nejvíce namáhaných součástí je brzdový třmen. Ten vlastně zabezpečuje samotné zpomalení vozidla, protože se v něm nachází nejenom malé písty, ale také brzdové destičky. Zkušení mechanici se při pravidelných kontrolách zaměřují právě na třmeny, a pokud objeví jakékoliv poškození, okamžitě zváží jejich repasi. Brzdové třmeny se rozhodně vyplatí repasovat. Zvláště u nových vozů dochází k velkému opotřebení.

Publikováno: 24. 11. 2020

Kategorie: Náhradní díly

Autor: Alena Zlatoňová