Nejčastěji používané montážní klíče

Montážní klíče jsou jedním z nejčastěji používaným nástrojem a pomůckou v naší dílně a garáži. Bez montážních klíčů si nedokážeme představit svou práci, proto by základní montážní klíče neměli chybět v žádné pracovní brašně a kabele. Druhů montážních klíčů je samozřejmě velké množství, kdybychom se měli dopodrobna rozepisovat o každém druhu klíčů, náš elaborát by měl mnoho stránek. Zde vám v krátkosti popíšeme pouze ty montážní klíče, které se používají opravdu nejčastěji.

Mezi nejčastěji používanými montážními klíči jsou určitě otevřené a zavřené klíče. Používají se zejména na hlavy a matice šroubů čtyřhranné, šestihranné a taktéž na válcové matice se dvěma rovnoběžnými plochami. Otevřené klíče jsou především dobré na šrouby, ke kterým je obtížnější přístup. Tyhle klíče se totiž nasazují na hlavy šroubů a matice ze strany. Naopak zavřené klíče se nasazují pro změnu ve směru osy těchto spojovacích součástí.

Na zvláště nepřístupná místa máme k dispozici sklopný hvězdicový klíč Montex. Značnou výhodou tohoto hvězdicového klíče je, že na jednom jediném klíči jsou hned čtyři velikosti otvorů matic, protože hlavice jsou otočné kolem osek. Dalším typem montážního klíče, které je vhodný pro hůře dostupná místa je trubkový nástrčný klíč. Trubkový nástrčný klíč se vyrábí jednostranný i dvoustranný. Používá se ve velmi těsných a špatně přístupných místech, kde není vůbec žádný nebo jenom malý přístup ze strany nebo kde je hlava šroubu zapuštěna. Výhodou trubkového nástrčného klíče je, že při práci s tímto klíčem se nepoškozují hrany šroubů a matic, protože montážní klíč se při manipulaci nesesmekává.

Velmi populární jsou samozřejmě tzv. gola klíče, které se nasazují do držáku s tyčkou či kolovrátkem. Celá souprava obsahuje praktické nástavce a výkyvný kloub.

Publikováno: 22. 04. 2011

Kategorie: Tipy a triky

Autor: Alena Zlatoňová