Poškrábaný lak

Poškrábaný a odřený lak na autě je velmi nepříjemný. Většinou nezjistíme, kdo vám lak poškrábal, mnohdy jde také o nešťastnou náhodu. Vždyť lak na autě vám může klidně poškrábat letající kamínek nebo nevinný kartáč mycí linky. Ať je to však kamínek nebo kartáč, vždycky vám poškrábaný lak na autě zkazí dobrou náladu a vy musíte přemýšlet, kterak ho opravit. Zde vám poradíme několik užitečných rad, které vám možná ztracenou náladu opět vrátí.

Pokud se jedná o menší oděrky a škrábance, použijte retušovací leštící tužku. Jedná se o rychlou a levnou opravu. Retušovací tužku koupíte v mnoha barevných variacích, takže jistě nebude problém sehnat odpovídající barvu vašeho vozidla.

Na hrubší a větší škrábance je k dispozici brusná pasta, kterou dnes zakoupíte v každém hypermarketu či supermarketu. Oprava pomocí brusné pasty není rovněž složitá věc. Stačí, když brusnou pastu jemně nanesete na odřený lak a starým flanelovým hadříčkem pastu rozetřete. Tímto způsobem postupujte několikrát, až zjistíte, že škrábanec nejde téměř vidět. Brusnou pastu pouze nepoužívejte na slunci.

Co se týče hlubokých škrábanců, je zapotřebí nejprve poškozené místo přebrousit pomocí brusných kotoučů. Brousit je potřeba až na podkladovou vrstvu, abychom srovnali poškrábanou rýhu. Po broušení pak naneste karosářský tmel, který je potřeba nechat vytvrdnout. Pak znovu místo přebruste a přestříkejte lakem podle potřebného barevného odstínu. Nezapomeňte stříkat aspoň ze vzdálenosti 30 cm, aby vám lak nestékal.

Závěrem je potřeba pouze doplnit, že hluboké škrábance a oděrky potřebují rychlou opravu, neboť hluboký škrábanec většinou zasahuje až na kov, který velice rychle koroduje. S opravou tedy neotálejte a udělejte ji co nejdříve. Korozi totiž už při následné opravě není možné téměř odstranit. 

Publikováno: 02. 08. 2011

Kategorie: Opravy a údržba

Autor: Alena Zlatoňová