Jak si správně vybrat alu kola? Tipy, které se budou hodit i vám

Výběr disku závisí v nemalé míře od vkusu a finančních možností. Rozměr musí sedět s údajem v technickém průkazu auta a pasovat ke stávajícím pneumatikám, jejich šířce i průměru.

Vybíráme vzhled elektronů

Ještě než se pustíte do hledání správných parametrů (viz níže),  měli byste si vybrat design, který bude vašemu vozu slušet. S tím vám pomůže například tato aplikace - použijte na elektrony konfigurátor a prohlédněte si, jak budou alu kola vypadat na vašem automobilu. Jakmile najdete svého favorita, můžete se pustit do hledání varianty s odpovídajícími parametry.

Nevíte si rady?

Nejlepší je poradit se s odborníkem v pneuservisu, případně s kvalifikovanou zákaznickou podporou e-shopu. Kdo chce kupovat disky sám, musí dbát na to, aby se shodoval vnější průměr disku a vnitřní průměr pneumatiky, tedy na disk 6 J x 16 jde pneumatika, která má v označení symbol R16. Šířka pneumatiky má jisté tolerance, na šířku disku 6 J může být vhodných několik různých typů pneumatik. Školený člověk v pneuservisu přesně ví, jaké disky mohou být pro daný typ auta použity, aby měly správnou rozteč děr a příslušné ET, tedy hloubku zalisovat disku. Aniž prodejce disponoval databází a informacemi o konkrétním typu auta a k němu odpovídajících rozměrech disku, raději nic nekoupejte.

Hlavní zásady při výběru hliníkových discků

  • Respektovat rozměr v technickém průkazu
  • Kupovat pouze homologované disky
  • Poradit se s prodejcem
  • Ohlídat si parametry (počet děr, rozteč, ET)

Publikováno: 11. 09. 2020

Kategorie: Pneu a kola

Autor: Alena Zlatoňová