Na co nezapomínat při pravidelné údržbě automobilu?

Pokud vlastníte automobil, pak jistě víte, jak důležité jsou pravidelné servisní prohlídky. Jsou totiž zásadní pro bezproblémový provoz auta a mohou výrazně prodloužit jeho životnost, ale i snížit celkové účty za opravy.

Stav podvozku

Na podvozek se při pravidelných prohlídkách často zapomíná, přesto právě on na našich silnicích trpí nejvíce. Je vhodné nechat zkontrolovat tlumiče do auta a případně je nechat vyměnit. V servisech vám doporučí nejen vhodné tlumiče Audi, tlumiče BMW či tlumiče pro jiné značky aut, ale i chvíli, kdy je servis vzhledem k opotřebení nejvhodnější.

Motorový olej

U benzínových i dieselových motorů je třeba pravidelně měnit a doplňovat motorový olej. Doporučení, kdy je tato výměna nejvhodnější, se liší podle stáří vozu, najetých kilometrů a doporučení výrobce. Nečekejte, až vás na nízkou hladinu upozorní kontrolka na palubní desce, jelikož i nízká hladina se na automobilu projeví negativně.

Filtr pevných částic

Pokud máte dieselový motor, vaše auto obsahuje filtr pevných částic. Ten se bohužel čas od času zanese a pak je nutné ho nechat vyčistit. V momentě, kdy se na palubní desce rozsvítí kontrolka, je filtr už zcela zanesený a jeho vyčištění je nutné provést co nejdříve.

Brzdy a vše kolem nich

Brzdy jsou součást automobilu, která vám bez nadsázky může zachránit život. Pravidelně kontrolujte opotřebení brzdových destiček a kotoučů, ale i brzdové obložení, a to při každé výměně kol. Obložení brzdové destičky by mělo být minimálně 3 mm silné. Při jakékoliv změně při brzdění (skřípavý zvuk, vibrace do volantu) raději zajeďte do servisu. Sami můžete kontrolovat hladinu brzdové kapaliny.

Rozvody automobilu

Nezapomeňte také na pravidelnou výměnu rozvodů. Interval výměny je dán výrobcem vozidla a pohybuje se v rozmezí 60 000 až 250 000 kilometrů. Jejich zanedbání může vést k vážnému poškození motoru a k rozsáhlým opravám za několik stovek tisíc. Cena výměny začíná na několika tisících a musí ji vždy provádět odborný servis.

Publikováno: 30. 11. 2022

Kategorie: Opravy a údržba

Autor: Alena Zlatoňová