Letní nebo univerzální pneumatiky?

Pneumatiky jsou po bezpečný provoz auta základ, proto je jejich výběr důležitý. Kupujeme je podle údajů v Technickém průkazu a podle skutečných rozměrů na vozidle. Protože podmínky provozu v zimě a v létě jsou odlišné, máme také v každém období roku na pneumatiky odlišné nároky. Nechce se vám na léto přezouvat? Jezdit v létě na zimních pneu ale není příliš vhodné. Existují ovšem univerzální pneumatiky, které jsou provozuschopné po celý rok. Jak se tedy rozhodnout? Přezouvat na letní pneu, nebo auto obout do pneu univerzálních?

Jsou celosezonních pneu opravdu tak univerzální?

Celosezónní pneumatiky jsou alternativou pneu zimních a letních. Jejich hlavní výhodou je, že se vyhnete dvakrát za rok přezouvání. Díky tomu si ušetříte námahu, nemusíte platit za servis ani za nákup dalších pneumatik. Jejich univerzálnost se ale zákonitě musí někde projevit, jinak by se už dávno speciální zimní a letní pneumatiky nevyráběly.

Pozor na extrémní teploty

Při velmi nízkých nebo naopak velmi vysokých teplotách mají univerzální pneu horší jízdní vlastnosti. Navíc se v extrémních podmínkách rychle sjíždí a bezpečnost na vozovce s nimi není příliš dobrá. Musíme tedy při řízení dbát zvýšené opatrnosti. Univerzální pneumatiky není možné dokonale zkonstruovat tak, aby se v našich podmínkách daly používat opravdu bez problémů celoročně. Navíc s nimi nemůžeme jet v zimě po úseku s označením „zimní výbava“.

Jaké pneu tedy zvolit pro osobní automobil?

V našich klimatických podmínkách nejsou univerzální pneu příliš vhodné jako celoroční. Hodí se pro nenáročné řidiče, kteří při příliš vysokých nebo nízkých teplotách raději autem nevyjíždějí. Jakmile je náledí nebo velké parno, nemůžeme se na ně tak dobře spolehnout, jako na zimní a letní pneumatiky. Pokud je vaše auto hodně vytížené a najezdíte mnoho kilometrů, určitě zvolte přezouvání. Zimní a letní pneu vám prokážou lepší službu, i za cenu dvou návštěv servis za rok. Pokud auto používáte jen, pokud je pěkné počasí, a moc toho nenajezdíte, můžete zvolit celosezónní pneumatiky.

Publikováno: 29. 07. 2015 / Aktualizováno: 29. 05. 2023

Kategorie: Opravy a údržba

Autor: Zdeňka Přemyslová