Co kontrolovat v rámci pravidelné údržby automobilu?

Pravidelná údržba automobilu je zásadní pro bezpečnou a spolehlivou jízdu. Pravidelná údržba zahrnuje kontrolu a výměnu klíčových autodílů a tekutin, jako jsou brzdové destičky, filtry, oleje, svíčky, baterie a pneumatiky. Tyto díly podléhají opotřebení a mohou ovlivnit výkon a spolehlivost vozidla. Proto na jejich výměnu myslete včas.

Předejdete problémům a prodloužíte životnost auta

Vsaďte na prevenci. Snáze a rychleji identifikujete potenciální problémy a zajistíte jejich opravu dříve, než se jejich stav ještě zhorší. Například, pokud jsou brzdové destičky příliš opotřebené, může dojít k poškození brzdového kotouče a celkovému zhoršení brzdového systému. Pravidelná kontrola a výměna brzdových destiček může této situaci předejít. Stejné je to i s olejovým či palivovým filtrem nebo s klimakompresorem. Kromě toho může pravidelná údržba prodloužit životnost vozidla a zlepšit jeho výkon. Například pravidelná výměna olejového a palivového filtru může pomoci udržet motor v dobrém stavu a zlepšit jeho výkon. Pravidelná údržba také pomůže zlepšit spotřebu paliva a snížit emise, což přispívá k lepšímu životnímu prostředí. Rozhodně ji proto nepodceňujte.

Jaké úkony bývají v rámci preventivní údržby vozu nejčastější?

Mezi běžné položky patří již zmíněná výměna motorového oleje a filtrů, kontrola a výměna chladicí kapaliny, kontrola stavu a výměna rozvodového řemene anebo revize hladiny paliva v nádrži. Nesmíme zapomenout ani na pravidelnou údržbu podvozku, která obvykle zahrnuje kontrolu a výměnu brzdových destiček a kotoučů, tlumičů, revizi stavu pneumatik a vyvážení kol a nastavení geometrie podvozku. V rámci pravidelné údržby elektrického systému se obvykle kontroluje stav baterie, zapalovacích svíček, přívodů elektřiny a kabelů, ale také alternátoru a dalších komponent.

Při prevenci nezapomeňte i na interiér a exteriér vozu

Obvykle si většinu úkonů zvládnete udělat sami. Jde totiž o čištění interiéru a výměnu vzduchových kabinových filtrů, mytí karoserie, výměnu stěračů anebo kontrolu a úpravu osvětlení. Myslet je potřeba také na sedadla, opěrky, volant a řadicí páku. Pravidelná údržba vozidla je důležitá pro bezpečnou, spolehlivou a efektivní jízdu. Pokud se o své vozidlo pravidelně staráte, můžete snížit riziko poruch a nehod, prodloužit životnost vozidla a ušetřit peníze na drahých opravách a náhradních dílech.

Publikováno: 01. 05. 2023

Kategorie: Opravy a údržba

Autor: Jirka Maloň