Povinná zimní výbava: Co by vám v autě nemělo chybět?

Zákon hovoří jasně – v každém vozidle musí být tzv. „povinná výbava“, která se liší v závislosti na typu a užití. Její nedílnou součástí je protokol o dopravní nehodě (Evropský záznam o dopravní nehodě), reflexní vesta (platí i pro řidiče motocyklů), autolékárnička a rezervní pneumatika, případně speciální prostředek pro bezdemontážní opravu pneumatik (souhlasí-li výrobce vozidla). Ve vozidle nesmí chybět ani náhradní elektrické pojistky, náhradní žárovky, zvedák, klíč na matice kol a výstražný trojúhelník.

Jak velkou pokutu můžete dostat?

Povinná výbava auta podléhá silničnímu zákonu a vyhlášky 341/2002 Sb. a 100/2003 Sb., ve znění pozdějších novel. Podstatou těchto novel je souhrn všech věcí, které musí být ve voze při jízdě přítomny. Za nedodržení hrozí pokuta ve výši až 2000 Kč.

Kdy jsou povinné zimní pneumatiky?

Silniční zákon zároveň nařizuje, aby všechna vozidla kategorie M nebo N měla obuté zimní pneumatiky, a to v období od 1. listopadu do 31. března. Předpokladem je souvislá vrstva sněhu, ledu nebo námrazy. Řidič musí vozidlo opatřit zimními pneumatikami také v případě, že souvislou vrstvu sněhu, ledu nebo námrazy lze během jízdy předpokládat. Z výše uvedených informací logicky vyplývá, že zimní pneumatiky nejsou vždy bezpodmínečně nutné. Pokud se řidič nepohybuje po vozovce pokryté souvislou vrstvou sněhu, ledu nebo námrazy, povinnost se na něj nevztahuje. Na druhou stranu však v případě špatného počasí nesmí na vozovku. Zároveň berte zřetel na značku „zimní výbava“. V místě platnosti musí mít vozidlo zimní pneumatiky bezpodmínečně, a to až do 30. dubna.

Nezapomeňte na povinné ručení

Samozřejmostí by mělo být také platné povinné ručení. Bez něj řidiči hrozí pokuta ve výši až 40 000 Kč. Přehled všech aktuálních nabídek najdete na www.123ruceni.cz.

Publikováno: 04. 11. 2016

Kategorie: Pojištění

Autor: Jirka Maloň