Co je to zelená karta?

V souvislosti s povinným ručením se majitel motorového vozidla setkává s pojmem zelená karta. O co přesně se jedná? Všechny důležité informace, které byste měli o zelení kartě vědět, najdete v tomto článku.

Základní definice

Zelená karta je název mezinárodního osvědčení o platném pojištění odpovědnosti z provozu vozidla (= povinné ručení), které se vydává v souladu s doporučením Podvýboru pro silniční dopravu při Výboru vnitrozemskou dopravu Evropské hospodářské komise Organizace spojených národů z 25. ledna 1949.

Můžete bez zelené karty na veřejnou komunikaci?

Odpověď zní ne. Na veřejnou komunikaci smí řidič motorového vozidla vyjet pouze s platnou zelenou kartou. V případě cesty do zahraničí je vhodné disponovat i duplikátem, protože místní policie může požadovat její vydání (např. když způsobíte dopravní nehodu).

Co je bílá zelená karta?

Zelená karta nezískala svůj název náhodou. Až donedávna měl papír zelenou barvu, což se však od 1. července 2020 změnilo. Nyní platí dvě verze karty: zelená a bílá. V rámci EHS jsou uznávány obě, takže se nemusíte bát, že by vám policie neuznala doklad vytisknutý na černobílé tiskárně. Výše uvedená změna zjednodušuje situaci, kdy pojištěnec zelenou kartu ztratí nebo poškodí. Může požádat pojišťovnu o zaslání nové ve formátu PDF a vytisknout si ji, aniž by musel čekat na zaslání nové karty poštou.

Kde zelená (bílá) karta platí?

Na zadní straně zelené karty se nachází přehled zemí, ve kterých zelená karta platí. V zemích, kde neplatí, si musí řidič při vjezdu zakoupit tzv. hraniční pojištění.

Jaká je pokuta za jízdu bez zelené karty?

Pokud řidič silniční kontrole nepředloží zelenou kartu, může dostat na místě pokutu až ve výši 1500 Kč, případně až 3000 Kč ve správním řízení.

Publikováno: 30. 06. 2021

Kategorie: Pojištění

Autor: Alena Zlatoňová