Oprava starého traktoru je časově i finančně náročná. Výsledek však stojí za to
Někdo vysedává v hospodě, jiný se vrtá na zahrádce. A pak jsou i tací, kteří tráví většinu volného času renovacemi traktorů. Nutno podotknout, že tento nevšední koníček vyžaduje velkou podporu a pořádnou porci porozumění blízkého okolí. Své o tom ví milovníci zemědělské techniky, kteří se pravidelně setkávají na různých akcích. Pravidelně probíhají například ve Škrdlovicích na Žďársku.
Účastnící loňské přehlídky měli před plánovanou akcí napilo. Mnohým se podařila kompletní renovace traktoru jen za pár měsíců. Podařilo se jim nevídané – proměnili stroje ze stavu dezolátního na stav takřka tovární. Zdaleka největší problém přitom představuje shánění náhradních dílů. Zatímco majitelé moderních traktorů mohou zavítat např. na dilynatraktory.cz, kde jsou dostupná pera a připevnění pro obraceče shrnovače a sběrací vozy, nastavitelné podpěry v pozinkovaném provedení, blatníky pro přívěsné vozíky a mnohé další komponenty, renovátoři musí lovit v bazarech a spoléhat na štěstí. Často si pořídí ještě jeden (stejný) model traktoru, na kterém právě pracují a používají náhradní díly z něj.
Jedním z účastníků loňské přehlídky byl Jaroslav Bartoš z Velkého Meziříčí. Dorazil společně se svým traktorem Zetor 25K (r. v. 1960) a zhruba 40 km dlouhá cesta mu trvala asi dvě hodiny. Navíc se musel vypořádat s deštěm, který šrdlovickou akci provází takřka tradičně. Bartoš však nedá na svůj stroj dopustit – zmínil, že delší cesty nepředstavují žádný problém. Traktory, které majitelé nešidí na generálkách, jsou podle něj schopny bezproblémového provozu po desítky let. Svůj stroj renovoval takřka do posledního šroubku. Stařičký Zetor původně používal i na práci, když mu přestal stačit, nahradil ho jiným a s tímto vyjíždí jen na akce nebo v něm vozí děti. Ve stodole na něj čeká několik dalších traktorů, jež se nemohou dočkat, až je uvede do původního stavu.
Publikováno: 11. 06. 2020 / Aktualizováno: 15. 06. 2023
Kategorie: Opravy a údržba