Test zimních pneu 185 65 R15 od ADAC: Kdo je vítěz v roce 2016?

Rtuť na venkovním teploměru klesá tak rychle, že ji ani nestačíme sledovat. Nedá se nic dělat, podzim udeřil v plné síle a nezbývá, než si pořídit nové zimní pneu. Magické datum 1. listopadu se blíží raketovou rychlostí a pokud stále nevíte, po kterých gumách sáhnout, začtěte se do následujících řádků. Kvalifikovaní komisaři z renomované organizace ADAC provedli množství testů a vám prozradíme, jak dopadly zimní pneu s rozměry 185/65 R15. Test zimních pneu 185/65 R15 plynule navazuje na test letních pneu, které ADAC testoval před začátkem letní sezóny. Uspěly značky Continental, Goodyear, Hankook, Vredstein a Dunlop. Posledního testu se zúčastnilo 15 pneu. Zopakovaly se výsledky z minula?

Jak ADAC testuje zimní pneu?

Komisaři z ADAC prověřují vlastnosti pneu na mokré, suché, zasněžené a zledovatělé vozovce. Do celkového hodnocení se z největší míry (30 %) promítly jízdní vlastnosti na mokré vozovce, dále testy na sněhu (20 %), suché vozovce (15 %) a zbylou částí (10 %) na ledu. K méně vlivným faktorům patří spotřeba paliva (10 %), opotřebení (10 %) a hlučnost (5 %).

Jak souvisí cena s kvalitou?

Cena samozřejmě úzce souvisí s kvalitou, což ovšem neznamená, že neseženete kvalitní pneu za přijatelné peníze. Příkladem budiž značky jako Nokian a Hankook. Co se týče prémiových dezénů jako jsou Michelin a Goodyear – dostaly se na stupně vítězů, ale v některých disciplínách nedopadly dle očekávání a nedosáhly na nejvyšší hodnocení „velmi dobrý“.

1. místo – Goodyear Ultra Grip 9

Absolutním vítězem se stal dezén Goodyear UltraGrip 9, který se jako první umístil loni v rozměru 165/70 R14. V kategorii větších dezénů 205/55 R16 se umístil na třetím místě. Mezi „patnáctkami“ vyniká snad ve všech ohledech. Podává vyvážené výkony ve všech podmínkách a exceluje především na sněhu. Mimo to je nejúspornější ze všech testovaných pneu.

2. místo - Michelin Alpin A4

Pneumatika Michelin Alpin A4 se vysoko umístila i vloni (také na druhém místě). Zachovává si skvělé vlastnosti i v menším rozměru. Je sice trochu hlučnější a méně úsporná, ale zato nejodolnější ze všech dezénů. Komisaři z ADAC si tuto pneu velmi pochvalují. Michelin Alpin A4 potvrzuje, že výrobce přidává pneumatikám navrch i jedinečný kilometrový průběh.

3. místo – Nokian WR D4

Bronzovou příčku obsadil dezén Nokian WR D4, který je k mání za velmi nízkou cenu. Přitom není o nic horší než konkurence. Jedinou výtku si pneu vysloužily za menší zaváhání na mokré vozovce. Jinak by se stoprocentně umístily lépe. Čeští řidiči mají pneu značky Nokian v oblibě a nedají na ně dopustit. Finský výrobce dosahuje špičkových vlastností dlouhodobým testováním v extrémních podmínkách oblasti Laponska. Zdroj: Pneumatiky.cz  

Publikováno: 07. 10. 2016

Kategorie: Pneu a kola

Autor: Jirka Maloň