I pro motorku třeba mít vybavené povinné ručení

Nejen automobily, ale i motocykly mají povinnost ze zákona mít uzavřené povinné ručení v období, kdy vyrážejí na silnici. Pojišťovny motorkářům vycházejí vstříc a umožňují pouze sezónní povinné ručení na měsíce, kdy je motorkářská sezona v plném proudu. V období, kdy stojí motocykl v garáži, se ručení nevztahuje. V případě, že v tomto období bez pojištění vyjedete a způsobíte nehodu, je vám naúčtována spoluúčast ve výši 100%.

Jak si vybrat nejlevnější povinné ručení motocyklu

Nejlevnější povinné ručení motocyklu si sjednáte za pomoci on-line srovnání velmi snadno. Srovnání je nezávazné a bezplatné. Podobně jako u automobilu zadáte nejdůležitější parametry o motocyklu i majiteli a chytrá kalkulačka vám za pár sekund ukáže nejlepší nabídku. Díky porovnávání cen můžete ušetřit tisíce korun ročně. Podle čeho se vypočítává cena povinného ručení na motorku? - typu vozidla -stáří motocyklu -adresy a věku majitele -dle kubatury -podle bezeškodného průběhu -případné připojištění -frekvence plateb

Povinné ručení motocyklu je pro pojišťovny rizikový produkt

Pro pojišťovny je povinné ručení motocyklu rizikový produkt, protože si jej uzavírají mladí lidé, kteří se vyžívají v rychlé jízdě, což může vést k častějším dopravním nehodám způsobeným právě motorkáři. Pojišťovny pak vynakládají nemalé peníze za úhrady škod v rámci pojistných limitů. Z toho důvodu je povinné ručení pro motorky s přísnějšími podmínkami oproti motocyklům. Nezapomeňte, že povinné ručení se vztahuje pouze na škody, které způsobíte třetí osobě. Chcete-li ochránit i svůj majetek, pak je potřeba sjednat si havarijní pojištění, které je možné taktéž sjednat pouze na sezónu. Pojištění vznikne sjednáním smlouvy o pojištění. Sjednat si ji můžete na pobočkách pojišťoven, u pojišťovacích makléřů nebo také on-line. Součástí pojištění je Zelená karta, kterou se prokazujete, že máte uhrazeno povinné ručení a vyznačeno na ní pro které měsíce platí. Zelená karta je uznávaný doklad v celé Evropě a umožní vám vstup na území cizích států bez nutností hradit tzv. Hraniční pojištění. Aby vám zelená karta platila v konkrétní zemi, musíte mít přeškrtnutou rozeznávací značku na přední straně karty. Při sjednání online obdržíte zelenou kartu na email ihned po dokončení objednávky, kde si ji můžete vytisknout.

Pojistné limity pro povinné ručení na motorku

Povinné ručení má nastaveno nejnižší limity pro plnění 35 milionů korun. Nejvyšší hranici pak je 200 milionů korun. Pojistné limity se uvádějí jako 35/35, 50/50, 100/100. Znamená to že první limit se vztahuje na na škodu na zdraví nebo usmrcení na každou zraněnou či usmrcenou osobu. Druhé číslo se vztahuje k limitu na škody na majetku.

Publikováno: 13. 06. 2016

Kategorie: Pojištění

Autor: Jirka Maloň