Karavaning: Jaký potřebuju řidičský průkaz a kde můžu nocovat?

Karavaning zažívá boom a představuje stále oblíbenější variantu, jak pohodově a romanticky strávit čas dovolené. Protože se na nás se železnou pravidelností obracíte s dotazy ohledně dovolené v karavanu či obytném voze, připravili jsme pro vás souhrnné odpovědi na nejčastější dotazy s ní spojené.

Jaký potřebuji řidičský průkaz?

Odpověď na tento velice častý dotaz udělá všem tímto druhem dovolené zatím nepolíbeným zájemcům velkou radost. Obytná auta v drtivé většině – rozumějte ta s celkovou hmotností do 3,5 tuny – vyžadují ke svému provozu pouze řidičský průkaz na osobní auto, tedy skupiny „B“, kterým disponuje valná většina z vás. Karavany, chcete-li obytné přívěsy, je při zapojení za osobní vozidlo možné řídit s řidičským průkazem skupiny „B“ za podmínek, že:
  • osobní vozidlo s nejvýše 8 místy k sezení mimo místo řidiče nepřevyšující celkovou hmotností 3,5 tuny,
  • a přípojné vozidlo (tj. karavan) nepřevyšující celkovou hmotností 750 kg,
  • v součtu nepřevyšují maximální povolenou hmotnost 3,5 t.
TIP: Pokud uvažujete o cestování s karavanem, doporučujeme vám použít výkonné vozidlo, samozřejmě vybavené tažným zařízením. Zvláště automobilům se základními motorizacemi a výkonem například kolem minimálních 50 kw činí táhnutí přívěsu zejména na delší vzdálenosti značné problémy.

Kde můžu nocovat?

Dovolená v obytném voze či karavanu je často vyhledávaná právě pro fakt, že ji lze strávit prakticky kdekoliv. Za dodržení pravidel slušného chování tak můžete nocovat na jakémkoliv místě, kde to není výslovně zakázané. Nemusíte se tedy nutně vázat na spaní v kempech. Držet byste se však měli minimálně následujících zásad:
  • Dodržujte noční klid a zejména v nočních hodinách (ale nejenom během nich) se zdržte hlasitých projevů.
  • Nevypouštěje odpadní vodu mimo k tomu přímo určená místa.
  • Neparkujte v místech, kde byste předvídatelně mohli překážet.
TIP: Přímo pro parkování obytných aut a karavanů jsou zařízené tzv. Stellplatzy, kde zdarma nebo za minimální poplatek můžete vaše obytné vozidlo nebo karavan zaparkovat. Typicky jsou v ceně takového poplatku i další služby – např. připojení na elektřinu, zásobárna čisté vody, výpusť odpadní vody či likvidace náplně chemického WC.

Publikováno: 31. 01. 2018 / Aktualizováno: 29. 05. 2023

Kategorie: Tipy a triky

Autor: Alena Zlatoňová