Co si počít s porouchaným turbem?

Moderní spalovací motor se neobejde bez turbodmychadla. Toto zařízení se skládá z turbíny a kompresoru, které společně leží na hřídeli. Úkolem turba je zajišťovat, aby se do motoru dostal vzduch a jako pohon mu slouží energie z výfukových plynů. Díky tomu má motor vyšší výkon, točivý moment a účinnost. Zároveň je úspornější a produkuje nižší množství emisí. Navzdory jednoduché konstrukci se ale nakonec turbodmychadlo opotřebuje a nezbývá, než provést výměnu za nový nebo repasovaný kus, případně se pokusit o opravu.

Jak je to s životností turba?

Životnost turbodmychadla se pohybuje kolem 6 tis. motohodin, což v běžném provozu znamená cca 250 tis. kilometrů. V praxi samozřejmě záleží také na stylu jízdy – turbo běžně pracuje v rozmezí 10 až 150 tis. otáček za minutu a v případě velmi dravé jízdy i ve vyšších hodnotách. Výrobci doporučují generální opravu turba po ujetí cca 150 tis. kilometrů, případně dříve, pokud vůz začne bezdůvodně ztrácet výkon.

Kde seženete kvalitní turbodmychadla levně?

Máte-li problémy s turbem, obraťte se na odborníky ze společnosti TURBÍNY CZ s.r.o. Firma disponuje širokým technickým zázemím a prodejem, opravami a repasí turbodmychadel se zabývá spoustu let. Rozhodnete-li se pro nové turbodmychadlo, budete ho mít za bezkonkurenční cenu již do 24 hodin. Zboří si můžete vyzvednout také osobně na některé z mnoha poboček v rámci celé České republiky. Sortiment zahrnuje turba od předních světových výrobců (Garrett, Borg Warner Turbo Systém, IHI, Mitsubishi, Holset, Schwitzer, Toyota). Na objednávku lze zajistit také turba pro netradiční vozy. Samozřejmostí je záruka původu originality. Společnost TURBÍNY CZ provádí také opravy poškozených turbodmychadel, a to do 24 hodin (v případě potřeby na počkání). Realizace repase probíhá do druhého dne. Aktuální katalog pro rok 2015 a další informace ohledně prodeje, opravy a repase najdete na www.turbiny.cz.

Publikováno: 21. 04. 2015

Kategorie: Náhradní díly

Autor: Zdeňka Přemyslová