V Branišovicích na Brněnsku mají speciální retardér Actibump: Pod řidiči se propadá silnice

Radnice v Branišovicích na Brněnsku se rozhodla pro radikální krok. Jako první v republice nechá na území obce nainstalovat speciální práh pro zpomalení vozidel. Jedinečnost tohoto retardéru spočívá v tom, že se pod rychle jedoucím vozem propadne.

Zařízení nese název Actibump a vyrábí ho Švédové. V zemi původu instaluje správa silnic a dálnic Trafikverket. Práh je napojen na radar a vjede-li na něj neukázněný řidič vyšší než povolenou rychlostí, zažije podobnou situaci, jako by vjel rychle do výmolu. Automobil by údajně neměl být nějak poškozen, avšak řidič zažije určitou psychickou újmu a napříště si dá pozor na rychlost.

Speciální zpomalovací práh bude nastaven na rychlost 53 km za hodinu. Neměla by mu vadit ani sněhová nadílka či bahno. Policisté a záchranáři by se prý překážky neměli obávat. Vzhledem k tomu, že je nájezdová hrana poměrně malá a pod úrovní vozovky, nezpůsobuje Actibump takový náraz jako klasické zpomalovací prahy.

Většina řidičů však moderní typ retardéru nevítá s otevřenou náručí. Motoristé se obávají, že aktivace při rychlém nájezdu může způsobit poškození pneumatik nebo jiných prvků na automobilu. Obec však bude z obliga, neboť na Actibump upozorni pomocí dopravního značení.

Branišovice na Brněnsku nejsou jedinou obcí, která o Actibump projevila zájem. Přesto není pravděpodobné, že by tento retardér za nějaký čas zcela nahradil běžné zpomalovací prahy. Nemysli si to ani odborníci z firmy AZznačky, (společnost zajišťuje prodej a pronájem dopravního značení, realizuje vodorovné značení a nabízí také klasické zpomalovací prahy). Podle nich je sice švédská konstrukce zajímavá z technologického hlediska, avšak její cena výrazně převyšuje cenu klasických retardérů.

Publikováno: 02. 05. 2018

Kategorie: Služby

Autor: Alena Zlatoňová

Tagy: actibump | retardéry | zpomalovací prahy